Opublikowano:: śr, Wrz 16th, 2015

Ciepłe domy z bali

Mimo sporej popularności, jaką zdobyły już domy z bali w Polsce, cały czas można przeczytać na ich temat sporo mitów i półprawd. Wynika to z wielu błędnych skojarzeń na temat domów z drewna i utożsamianie ich budynkami drewnianymi, takimi jak domki letniskowe, leśniczówki czy góralskie chaty, które były budowane przed laty, gdy technologia była zupełnie inna.

2Powstające obecnie domy drewniane z bali w niczym nie odbiegają standardami od tych, które można spotkać  na zachodzie. Są ognioodporne, wytrzymałe i co ważne nadają się do tego, by mieszkać w nich przez cały rok. Dzieje się tak, ponieważ posiadają dobre właściwości cieplne. A to właśnie ten element bardzo często budzi wątpliwości wśród osób, które nie miały jeszcze styczności z budownictwem drewnianym. Można od nich usłyszeć wiele obaw odnoszących się do ogrzewania, utrzymania temperatury i kosztów, jakie to za sobą pociągnie. Okazuje się, że w większości przypadków te obawy są mocno na wyrost.

Dom z drewna może oznaczać wiele rodzajów konstrukcji. Na przykład budownictwo kanadyjskie o lekkiej konstrukcji szkieletowej, budownictwo prefabrykowane (większość elementów przygotowuje się wcześniej i przywozi na plac budowy) i domy z bali (w nich ściany zewnętrzne są wykonane z litego drewna). Dokonując porównania szybkości nagrzewania się domów w różnych konstrukcjach, warto powołać się na badania amerykańskiego Narodowego Biura Standardów (National Bureau of Standards). W 1980 roku na zlecenie Departamentu Budownictwa i Rozwoju Urbanistycznego, a także Departamentu energii odnawialnej przeprowadzono bardzo ważne badanie. Zostało tam wybudowane 6 budynków – wszystkie o wymiarach 6,10 x 6,10 m. Wszystkie były niemal identyczne, ponieważ różniły się jedynie konstrukcją ścian zewnętrznych. Przez cały okres badania (28 tygodni) utrzymywano w nich tę samą temperaturę, a informacje o zużyciu energii były skrzętnie zapisywane przez badaczy. W ten sposób chciano stwierdzić, jaki jest wpływ masy cieplnej na zużycie energii w budynkach.

Wyniki badań pokazały, że dom z bali w okresie wiosennym zużył niemal o połowę mniej energii, niż izolowany dom1 drewniany o konstrukcji szkieletowej i o ¼ mniej latem.  W okresie zimowym wszystkie budynki (dom z bali, izolowany dom drewniany o konstrukcji szkieletowej i dom murowany) zużyły zbliżoną ilość energii grzewczej. Wnioski jakie płyną z tego bardzo interesującego eksperymentu są takie, że domy z bali wykazały się o wiele większą energooszczędnością, niż uważane niekiedy za lepiej izolowane budynki murowane szkieletowe.

Pozdrawiamy, Proeko.com