Opublikowano:: śr, Gru 23rd, 2015

Ciepła podłoga, czyli układamy ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie zwane podłogówką to bardzo komfortowe rozwiązanie. Sprawia, że po podłodze w domu chodzi się naprawdę przyjemnie. Jednak wielu osobom wydaje się, że tego typu ogrzewania nie można stosować samodzielnie (jako jedyny sposób ogrzewania domu), bo nie jest na tyle efektywne. Jakie jeszcze wątpliwości budzi podłogówka? Jak jest skonstruowana?

95460346_a60f9ce388_zO ile naturalne drewno na podłodze jest jeszcze w miarę ciepłe i przyjemne w dotyku, to już płytki ceramiczne, kamienne czy gres od chodzenia na boso odstraszają wyjątkowo. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność. Z powodzeniem zastępuje też tradycyjne kaloryfery, co dla estetów ma szczególne znaczenie. Daje bowiem większą swobodę aranżacyjną i oszczędza miejsce (zwyczajne grzejniki zwykle staramy się pozostawić niezasłonięte).

O tym, że zainstalujemy ogrzewanie podłogowe, warto zdecydować już na etapie budowania domu. Istnieją bowiem dwa rodzaje takiego ogrzewania i w zależności od tego, który wybierzemy, stosujemy inny system montażu. Ponadto architekt będzie mógł na etapie projektowania domu uwzględnić specyficzne cechy wnętrza z takim ogrzewaniem (wysokość płyty grzewczej, stropów, osadzenie okna balkonowego).

Wodny system wymaga zamontowania wężownicy w posadzce. System elektryczny (dużo prostszy) opiera się na rozprowadzonych w podłodze kablach grzejnych. W przypadku systemu elektrycznego moc grzejna i długość kabli dopasowana jest do powierzchni podłogi. System podłącza się do instalacji elektrycznej, a o utrzymanie ustawionej temperatury dba termostat (do wyboru mamy czujnik w wariancie powietrznym lub podłogowym). Jeśli zdecydujemy się natomiast na wodne ogrzewanie, będziemy potrzebowali też układu zmniejszającego temperaturę wody płynącej przez podłogę.

Jeśli chodzi o ceny – montaż będzie o wiele tańszy w przypadku ogrzewania elektrycznego, jednak koszty eksploatacji tego systemu będą wyższe.
9569992090_01fa6d5875_z
Czy można ufać, że ogrzewanie podłogowe zapewni wystarczającą dla domu ilość ciepła? Tak, trzeba tylko odpowiedzialnie podejść do tego tematu. Spójrzmy na przykład z instalacją wodną. Projektant instalacji sanitarnych dobiera właściwe średnicę i rozstaw rur grzejnych oraz długość obiegów grzewczych na podstawie obliczeń strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach domu. Jeśli jednak my sami na którymś z kolejnych etapów budowy zdecydujemy o zmianie wielkości okien albo grubości izolacji ścian zewnętrznych – dokonamy tym samym zmian w zdolności do utrzymywania ciepła przez budynek. Gdy instalacja pod podłogą nie zostanie dostosowana do nowych warunków, ogrzewanie nie będzie wydajne.

Ogrzewania podłogowego nie musimy bać się także wtedy, gdy na podłogę wybieramy drewniane deski albo panele podłogowe. Wystarczy tylko, że wybierzemy system grzewczy dostosowany do danego rodzaju podłogi. Najlepiej, by panele na ogrzewanie podłogowe wykonane były z wysokociśnieniowego laminatu HPL; lepiej jest także wybrać wariant elektryczny.

Pozdrawiamy, Alloc.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.