Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Ciekawe rozwiązania w inteligentnym domu

Jeszcze do niedawna wydawało się, że inteligentne domy są zarezerwowane tylko do najbogatszej warstwy społeczeństwa, która może pozwolić sobie na różne zachcianki. Wycieczka w jakieś egzotyczne miejsce na ziemi, zakup jachtu czy oświetlenie w domu, która włącza się po klaśnięciu w dłonie, bo nie da się ukryć, że właśnie z tym wielu osobom kojarzyły się inteligentne instalacje. Dziś jednak już wiadomo, że są to rozwiązania nie tylko efektowne, ale i efektywne. Podnoszą komfort życia, pozwalają zaoszczędzić, a wcale nie są drogie i trudne w wykonaniu. Przyjrzyjmy się niektórym rozwiązaniom, które są stosowane w inteligentnych domach.

hqdefaultCo ciekawe wiele inteligentnych rozwiązań przedarło się do naszych domów tak szybko, że nawet nie zdążyliśmy ich zauważyć. To wszystko dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, która dla młodych osób jest przyczyną radości, a dla niektórych bardziej zaawansowanych użytkowników irytacji, ponieważ coraz więcej urządzeń wymaga wprowadzania ustawień czy programowania, co oczywiście jest wygodne, ale może nastręczać trudności. Taka jest jednak cena rozwoju. Nasze babcie nie wyobrażały sobie kiedyś, że może istnieć urządzenie, która pozmywa za nie po obiedzie, a dziś młode pokolenie nie wyobraża sobie życia bez zmywarki.

Obecnie pogoda nie dopisuje, co wcale nie dziwi – przecież mamy zimę. Mroźne poranki, wstajemy gdy jest ciemno i często wracamy do domu już po zmroku. Jak sprawić, by życie w takich warunkach stało się przyjemniejsze i bardziej znośne? Zamiast nielubianego budzika może budzić nas dźwięk radia, ustawiony wcześniej ekspres sam zaparzy kawę, oświetlenie uruchomi się samoczynnie, podobnie zresztą jak podgrzewanie podłogi. Taki początek dnia może być ukojeniem dla nerwów i sprawić, że życie stanie się o wiele łatwiejsze i bardziej przyjemne. Stacja pogodowa wskaże nam, jakie warunki atmosferyczne panują za oknem, garaż i brama same się otworzą, a nam pozostanie wsiąść do samochodu i wyruszyć. To właśnie w tym momencie często dopadają nas myśli. Czy zamknęliśmy dom? Czy żadne urządzenie nie pozostało włączone? Na szczęście w inteligentnym domu możemy nawet zdalnie odłączyć zasilanie i uruchomić procedurę zamykania domu.

Inteligentny dom zapewnia wygodę i funkcjonalność na wielu płaszczyznach. To odpowiednie zgrania wszystkich domowych sprzętów, tak by dawały większe możliwości i oszczędności. Możemy więc sterować oświetleniem, zraszaczem na ogrodzie, roletami czy klimatyzacją. System oprócz ostrzegania przed włamaniem może też być wyposażony w czujki gazu i wody, co zapobiegnie zagrożeniu dla zdrowia i życia mieszkańców. Bardzo doceniany przez użytkowników jest też wideodomofon, który pozwala zobaczyć, kto znajduje się przed domem, porozmawiać z tą osobą, otworzyć bramę, drzwi i włączyć oświetlenie. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa dom nie musi być otwierany na klucz, a jedynie na kartę magnetyczną czy kod cyfrowy. Pamiętajmy, że to co dziś wydaje nam się bardziej podobne do opowieści science-fiction niż do rzeczywistości niebawem może stać się codziennością we wszystkich domach.

Pozdrawiamy, Vigaldo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.