Opublikowano:: pt, Paź 9th, 2015

Chroń dziecko przed wadą postawy

Wady postawy są coraz częstszą dolegliwością pośród dzieci. Specjaliści mówią nawet o chorobie cywilizacyjnej, którą dotkniętych jest ponad 80 procent najmłodszych. Głównymi objawami są płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Co jest tego przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Wady postawy są w dużej mierze spowodowane zmianą trybu życia. Z aktywnych ruchowo, staliśmy się siedzący. Dzieci rzadko kiedy spędzają czas na świeżym powietrzu, głównie siedzą przed komputerem i telewizorem. Jeżeli dodamy do tego codzienne obowiązki szkolne to statystyka może nas przerazić. Siedzący tryb życia, szczególnie u młodego człowieka, wpływa negatywnie na jego mięśnie i ogólny rozwój. Zaburzenia postawy ciała, nieleczone, z czasem się pogłębiają i utrwalają w postaci poważnych wad postawy. Błędem jest częste myślenie rodziców, że z wad postawy się „wyrasta”. Schorzenie można leczyć, ale należy to zrobić wraz z pierwszym zaleceniem lekarza.

20667746949_471764380f_z

Co zrobić, aby chronić dziecko?

Pamiętajmy, że postawę kształtujemy od najmłodszych lat. Trudno będzie wypracować zdrowe nawyki u nastolatka, dlatego działajmy od razu.

Wraz z pójściem do szkoły rozpoczynają się pierwsze problemy. To okres szybkiego wzrostu dziecka. Mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. W tym okresie zmienia się zwykle tryb życia młodego człowieka. Mniej czasu poświęca na zabawę i ruch – rozpoczyna się za to siedzenie przy biurku. Drugim niebezpiecznym okresem jest czas dojrzewania. Zmieniają się proporcje ciała, zmienia się również dotychczasowy środek ciężkości.

Bardzo ważne, aby wyposażyć dziecko w porządny plecak. Powinien przylegać do kręgosłupa i być wykonany z lekkich materiałów. Zredukujmy również szkolną wyprawkę do naprawdę niezbędnych przedmiotów. Problem może pojawić się z nastolatką, która chętniej wybiera torbę na ramię, ale zawsze możemy spróbować dojść do kompromisu: dwa dni w tygodniu torba, w pozostałe dni plecak.

Odpowiednio urządzone miejsce pracy również wpływa na zdrowy kręgosłup. Wygodne krzesło z oparciem na wysokości dostosowanej do indywidualnego użytkownika. Pamiętajmy o tym, to ważne.

Póki mamy wpływ na to, jak ubiera się nasza pociecha, zaopatrzmy ją w parę wygodnych butów. Dobrze dobrane obuwie to połowa sukcesu. Buty dla dzieci powinny posiadać specjalne atesty! Jeżeli wada postawy jest wykryta wcześnie (odstępstwo od pionu w przypadku kręgosłupa jest mniejsze niż 10 stopni i dziecko ma 7-8 lat), zazwyczaj wystarczą ćwiczenia korekcyjne zalecane przez lekarza i zmiana nawyków. Ważny jest ruch, aktywność sportowa (np. pływanie).

Szybka reakcja rodziców i lekarzy pozwoli ochronić młodego człowieka przed niebezpiecznymi wadami postawy!

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl