Opublikowano:: nie, Sie 16th, 2015

Charakterystyka stylu rustykalnego

Styl rustykalny wydaje się skrojony idealnie na miarę potrzeb osób lubiących bliskie obcowanie z naturą. Dom urządzony w ten sposób będzie charakteryzował się wykorzystaniem naturalnych materiałów, tradycyjnych sprzętów i prostych wzorów. Taki anturaż powinien dawać poczucie bezpieczeństwa. W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw: przydymione zielenie, pastele i delikatne błękity.

bedroom-518310_640Zgodnie z definicją słownikową, rustykalizm jest to zamiłowanie do życia wiejskiego. Na taki obraz składają się czyste przestrzenie, naturalna kolorystyka, proste formy, liczne odwołania do natury i rękodzieła, a także odpowiednio obrobione elementy drewniane w postaci mebli czy podłóg. Postarza się ja wszelkimi możliwymi sposobami. Np. masywne solidne blaty mają liczne sęki i spękania. Świetnie współgrają z nimi lampy Belldeco i wiele innych elementów dekoracyjnych, takich jak np. wiklinowe koszy czy stare sagany. Dobrze wpasują się też żelazka z duszą, beczki kamionkowe czy lustro w tradycyjnie prostej ramie z drewna. Innymi typowymi elementami, które możemy spotkać w domu stylizowanym na rustykalizm są zegary z kukułką, obrazy olejne czy żeliwne lampy sufitowe. Swoją rolę odegrają też dodatki, takie jak szydełkowe serwety czy koronkowe firany. Większość przedmiotów utrzymana jest w duchu Shabby Chic i Vintage. Wszystko to stwarza niepowtarzalny klimat, który przekłada się na atmosferę panującą w całym mieszkaniu.

Możliwość doboru dodatków jest dość spora, wręcz nieograniczona. Kobiety lubiące mieć miejsce do powiększania walorów swego piękna chętnie zdecydują się na toaletki ze stylowym lustrem, konsolki czy oryginalne komódki. Jednym ze sposobów na nawiązanie do dawnego wiejskiego stylu może być piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami lub coraz popularniejszy kominek. W tak miłym otoczeniu łatwiej jest wypocząć, zebrać myśli i podejmować decyzje. Nie oznacza to oczywiście, że mieszkania w stylu rustykalnym urządza się jedynie na wsi. Jest wręcz przeciwnie. Sporo osób tęskni za tak urządzonymi wnętrzami i decyduje się na nie, mieszkając w centrum Warszawy.

Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w domu w stylu rustykalnym jest kuchnia. Meble znajdujące się w niej powinny być proste i wykonane z drewna. Mile widziane są też elementy z kamienia, dodatki takie jak glinianie naczynia, ozdobne szklane butelki czy warkocze czosnku oraz  bukiety suszonych ziół. Najważniejsze jest, aby było przytulnie i swojsko.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl