Opublikowano:: wt, Lip 7th, 2015

Centrala alarmowa – skuteczny sposób ochrony

Gdyby zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób strzeżemy własne domy, wielokrotnie moglibyśmy doświadczyć szoku, że jesteśmy tak słabo zabezpieczeni we własnym domu. W dzisiejszych czasach zwykły zamek w drzwiach, łańcuch czy szczelnie zamknięte okna mogą nie wystarczyć, aby odstraszyć złodzieja. Jednak odpowiedni alarm może zrobić to w kilka chwil.

Honeywell_home_alarmCoraz częściej decydujemy się na instalację alarmu. Nie ma znaczenia czy jest to mieszkanie na strzeżonym osiedlu, czy dom wolnostojący w dzielnicy willowej. W każdej sytuacji warto tak samo intensywnie strzec swojego dobytku. Aby tego dokonać, niezbędne jest kilka inwestycji, jednak najważniejszym elementem całej instalacji jest centrala alarmowa, bez której nie ma mowy o skutecznym zabezpieczeniu. Wszystko za sprawą tego, że centrala jest swego rodzaju centrum systemu alarmowego, bez niej więc cały system nie byłby w stanie działać.

Centrala alarmowa jest urządzeniem, które służy do kierowania pracą całej instalacji. Właśnie tutaj trafiają wszystkie informacje i komunikaty z wszystkich podłączonych urządzeń. Po tym, jak informacje zostaną przetworzone, następuje podjęcie odpowiednich działań, zgodnych z tym, co wcześniej zaprogramowali domownicy. Dzięki takiemu urządzeniu możemy sprawować nadzór nad bezpieczeństwem całego obiektu. Warto zauważyć, że nie tyczy się to jedynie sytuacji naruszenia bezpieczeństwa przez ewentualnych włamywaczy, ale również prawidłowego funkcjonowania chronionego obiektu. Centrala przez cały czas kontroluje stan całej instalacji, jeśli nastąpi naruszenie któregokolwiek z jej elementów, od razu włącza się alarm informujący o tym, że naruszona została integralność systemu.

05809c_bigNaturalnym stanem działania centrali jest czuwanie, to do tego została ona zaprojektowana. Podłączone do centrali czujki alarmowe na bieżąco kontrolują dom, mieszkanie czy firmę. Centrala alarmowa umożliwia grupowanie czujek podłączonych do poszczególnych wejść w tak zwane strefy i swobodnie określanie, która strefa jest nadzorowana (czuwa). Przy uzbrojonym alarmie, każde naruszenie strefy chronionej, sygnalizowane jest przez centralę i uruchamia alarm. Warto zauważyć, że centrala pozwala na podzielenie obiektu na poszczególne strefy – istnieje możliwość załączenia czuwania tylko jednej, kilku lub wszystkich stref występujących w systemie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest określenie dokładnej części, która została naruszona. W takiej sytuacji wysłanie odpowiednich służb – ochrony nie będzie stanowiło większego problemu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że istnieje możliwość określenia godziny, kiedy dana strefa ma działać, a wszystko po to, aby właściciel przybytku mógł czuć się bezpiecznie. W przypadku większych central alarmowych mamy do czynienia z partycjami. Są to grupy stref tworzących niezależny system alarmowy. Często na bazie jednej centrali alarmowej można stworzyć kilka takich grup.

Ze względu na istotne znaczenie urządzenia w całej infrastrukturze obiektu, niezbędne jest, aby centrala alarmowa była jak najlepiej strzeżona, a przy tym niedostępna dla osób niepowołanych, bo przecież jeśli ewentualny włamywacz zdoła odnaleźć i zneutralizować centralę, nasz alarm przestanie być tak skuteczny, jak można się tego było spodziewać.

Pozdrawiamy, Rettpol.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.