Opublikowano:: pon, Sie 24th, 2015

Celebrowanie codzienności

Współczesny człowiek dość ma już życia w ciągłym biegu. Owczy pęd ku karierze wzbogacił nas materialnie, ale wprowadził spustoszenie w życiu duchowym. Cywilizacyjny postęp doprowadził do sytuacji, w której to konsumpcjonizm stoi na czele hierarchii potrzeb. Degradacja natury, masowość produkcji, życie szybkie i bezrefleksyjne – zdaje się, że tego wszystkiego mamy już po prostu dość. Prawdopodobnie, człowiek XXI wieku zdał sobie sprawę z tego, że tylko życie zgodne z naturą może zagwarantować szczęście. Ta oczywista prawda została na przestrzeni ostatnich lat zapomniana – dopiero codzienność zweryfikowała nasze prawdziwe potrzeby. Jeżeli te socjologiczne zjawiska możemy wkładać w ramy mody, to rzeczywiście zapanowała moda na… normalność.

10386340635_68537ac18e_z

Trend widoczny jest szczególnie w dużych miastach –  gdzie „szybko” i „od razu” były jeszcze do niedawna słowami najlepiej określającymi priorytety. Przede wszystkim zmienia się stosunek do pracy – do niedawna szczytem marzeń była praca w dużej korporacji, dziś uciekamy do małych firm, karierę robi również freelancer – wolny ptak, który pracuje na własny rachunek.

Zmieniła się również filozofia robienia zakupów. Jako konsumenci mamy zaufanie do rodzinnych firm, niewielkich manufaktur, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazuje się wypracowane receptury. Zamiast zakupów w supermarkecie szukamy więc rodzinnych piekarni, ryneczków ze świeżymi warzywami, mleka prosto od krowy. Nauczyliśmy się, że slow lepsze jest od fast.

Zmiany widać także w restauracjach, które klienta przyciągają dziś przede wszystkim ze względu na poszanowanie dla tradycji. Kucharze proponują głownie sezonowe produkty, na których opierają karty dań. Najbardziej renomowane lokale cechują się niewielkim wyborem dań, ponieważ liczy się jakość – nie ilość. Wspólnie jedzenie jest jedną z najmilszych aktywności, którą podejmujemy z przyjaciółmi i rodziną.

To, jak żyjemy przekłada się również na to w czym chodzimy ubrani, czy też w jakich wnętrzach mieszkamy. Pochylamy się nad rozsądną i etyczną modą, która powstaje z poszanowaniem dla praw człowieka. Kobiety wybierają dziś eleganckie torebki, ubrania i dodatki, które są starannie wyselekcjonowane, dedykowane indywidualnej użytkowniczce.

Nie interesują nas też ubrania produkowane w masowych ilościach. Stronimy od mieszkań z katalogu, ponieważ każde z nich wygląda tak samo. Poszukujemy oryginalnych rozwiązań, które nadadzą nam wyjątkowości.

Pozdrawiamy, Zespół ZWS Baron

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.