Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Cała prawda o gumie do żucia

Guma do żucia jest dziś znana niemal każdemu. Choć wydawać by się mogło, iż jest to wynalazek ostatniego stulecia, mało kto wie, że już tysiące lat temu żuto gumę. Co prawda początkowo była wykonywana z żywicy drzewa, jednak również miała korzystny wpływ na zęby, właściwości lecznicze oraz skutecznie zwalczała nieświeży oddech. Gumę balonową wynalazł Amerykanin Walter Diemer dopiero w 1906 r. Choć długo eksperymentował, jego wysiłki się opłaciły, gdyż od tego czasu jej popularność ani trochę nie maleje.

Co siedzi w gumie do żucia?

Skład gumy do żucia znacząco się zmienił na przestrzeni lat. W starożytności wytwarzano ją z żywicy kory drzewa gumowego – Pistacia lentiscus i w takiej postaci w XVIII wieku stała się produktem komercyjnym. Później jej bazę stanowiło mleczko pozyskiwane z pnia sączyńca, natomiast w takiej formie, jaką możemy dziś dostać w sklepach wytwarzana jest od przełomu XIX i XX wieku. Najczęściej w jej składzie można znaleźć również cukier puder, substancje smakowo-zapachowe, syrop skrobiowy i substancje barwiące.

chewing-gum-115163_1280Wybór gum do żucia jest bardzo duży, więc możemy przebierać do woli między producentami, smakami czy rodzajami. Najkorzystniejsze dla zębów i całej jamy ustnej są gumy, które nie zawierają cukru. W gumach bezcukrowych używa się substancji słodząco-wypełniających jak ksylitol, sorbitol, maltitol, laktitol. Wymienione substytuty cukru obniżają kaloryczność gum, a także nie sprzyjają rozwojowi bakterii. Przeciętna drażetka gumy to 10 kilokalorii oraz 2 g węglowodanów.

Żucie gumy a zdrowe zęby

Szczególnie zaleca się żucie gumy bezcukrowej po posiłku, by przywrócić właściwy poziom pH w jamie ustnej. Czynność ta powoduje bowiem zwiększenie wydzielania śliny, a wraz z nią uwalniane jonów wodorowęglanowych. Podwyższają one pH śliny, dzięki czemu łatwiej jest usunąć resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych.  Co więcej zawarty w gumie sorbitol odświeża oddech, działa bakteriobójczo i pobudza pracę jelit. Ponadto zapobiega obniżaniu pH poniżej 5,5 i tym samym zapobiega kwasowej erozji szkliwa. Nie można jednak przesadzać z dostarczaniem do organizmu tej substancji, ponieważ nadmiar może powodować biegunkę. Ksylitol natomiast charakteryzuje się działaniem bakteriostatycznym i zapobiega powstawaniu próchnicy.

Inne zalety gumy

W zależności od tego, jaką gumę do żucia wybierzemy, jej skład i działanie będą nieco inne. W sklepach czy aptekach można znaleźć gumy, zawierające sok owocowy wzbogacony witaminami albo z dodatkiem wapna. Żucie gumy korzystnie wpływa na koncentrację, redukuje stres i napięcie mięśni spowodowane nerwami, odświeża oddech oraz przyczynia się do rozrostu mięśni szczękowych. Warto podkreślić, iż gumy do żucia polecane są także osobom będącym na diecie. Z badań naukowych wynika, że czynność ta przyczynia się do zmniejszenia apetytu i wywołuje uczucie sytości. Co więcej podczas pracy żuchwy spalane są dodatkowe kalorie. Na rynku dostępne są również wersje gum ograniczające syntezę tłuszczów i cholesterolu. Gumy do żucia stosuje się również w przypadku osób zamierzających rzucić palenie papierosów. Zawierają one pewne dawki nikotynę, które ułatwiają przezwyciężenie głodu nikotynowego.

Pozdrawiamy, Dentalperfect.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.