Opublikowano:: wt, Gru 29th, 2015

Budowa hali sportowej – wyzwanie czy ryzyko? Część 1. Akustyka

Sport w naszym kraju jest coraz bardziej popularny, a wpływ mają na to sukcesy naszych zawodników na arenie międzynarodowej. Rośnie zapotrzebowanie na tego typu rozrywkę, stąd powstawanie kolejnych hal sportowych, które mogą pomieścić nawet kilkanaście tysięcy widzów. Projektowanie hal to jednak spore wyzwanie, gdyż należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak: bezpieczeństwo publiczności oraz zawodników, odpowiednią akustykę, atrakcyjny wygląd, a także spełnienie wszelkich wymogów organizacyjnych, które zostają narzucane przez międzynarodowe organizacje sportowe.

ICSIR_-_Mateusz_Włodarczyk2Hale są coraz większe, więc istnieje ryzyko zagrożenia ze strony niekontrolowanego hałasu, który może być niebezpieczny dla zdrowia ludzi.
Fundamentem jest etap projektowany, który proponuje szereg rozwiązań, aby akustyka wnętrza była jak najlepsza. Nie można również pominąć kwestii wytłumienia.

Wielu projektantów czy architektów wznosi się na wyżyny swoich umiejętności, aby znaleźć „złoty środek” między estetyką hali a jej akustyką. Nie zawsze wyjątkowy design czy wspaniałe efekty oświetleniowe idą w parze z użytkowaniem. Niestety w niektórych – nawet najbardziej designerskich – halach zdarzają się problemy z dźwiękiem. Mamy tutaj przede wszystkim na myśli pogłosy, echa czy innego rodzaju zakłócenia w postaci efektów flangerowych.

Tego typu kwestie należy rozstrzygnąć na etapie projektowania, aby inwestor nie ponosił dodatkowych kosztów, w usunięcia tych niedoskonałości.

Hala_sportowa_w_Kielcach_02_ssj_20060906Co ciekawe, najmniej problematyczne pod tym względem są hale średniego rozmiaru. W mniejszych pomieszczeniach zachodzi ryzyko, że energia odbitych fal będzie zbyt duża, natomiast większe hale generują słyszalne echa. Te problemy wynikają z faktu, że odległości są sporo większe. Występuję również opóźnienia czasowe odbitej energii. Testowanie akustyki jest banalnie proste. Wystarczy w pustej hali klasnąć, aby przekonać się, jak hala „śpiewa” po czasie, kiedy ustało źródło dźwięku. Im dłużej, tym problem jest dużo poważniejszy.

W praktyce zatrzymanie dźwięku jest niemożliwe. O sposobie rozchodzenia się dźwięku decyduje wewnętrzny kształt. Jeśli zaprojektowano halę, która posiada zakrzywione sufity i ściany, wtedy akustyka pozostawia wiele do życzenia. Wynika to ze zjawiska koncentracji fali dźwiękowej w konkretnych lokalizacjach.

Coraz częściej w halach sportowych wykorzystuje się łukowate sklepienie wykonane z falistej blachy. Eksperci są zgodni, że ten rodzaj materiału nie wytłumi nadmiaru dźwiękowej energii, ale pozwoli ją umiejętnie rozproszyć. Inwestorzy, w celu rozproszenia i wytłumienia nadmiaru dźwięku, odważniej sięgają po porowate materiały, które pokrywają gładkie sklepienie.

Pozdrawiamy, Infraco.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.