Opublikowano:: wt, Lip 14th, 2015

Broń prawdziwego Wikinga

Dziś historią interesują się jedynie pasjonaci, jednak wiele jest sposobów na wprowadzenie społeczeństwa w historię poszczególnych epok, które są już dawno za nami. Filmy dokumentalne czy historyczne to zupełnie normalna sprawa. Dotyczyły one jednak z reguły okresu wojny, który do tej pory budzi zainteresowanie największej liczby ludności. Głównie ze względu na brutalność i sam fakt tego, że II Wojna Światowa skończyła się w zasadzie niedawno, a jej świadkowie do tej pory żyją. Są jednak okresy historii, o których możemy jedynie przeczytać w dziełach kronikarzy czy legendach.

Wikingowie_najemnikWszyscy dobrze wiemy, że Wikingowie ponad dziesięć wieków temu siali postrach nie tylko w Europie, ale również na świecie. Źródła historyczne wyraźnie mówią o tym, że to właśnie oni, na długo przed Kolumbem dotarli do wybrzeży Ameryki Północnej. Dziś, dzięki telewizyjnej ekranizacji historii Ragnara Lothbroka duża część świata dowiaduje się nie tylko o istnieniu Normanów (prawdziwi Wikingowie), ale również o ich historii, podbojach, wierzeniach czy broni, którą się posługiwali. Dzięki książkom i ich ekranizacjom możemy dowiedzieć się również tego, że prawdziwi wikingowie nie nosili rogatych hełmów, które rzekomo również służyły jako broń.

Wikingowie najczęściej posługiwali się mieczami, nożami oraz toporami. Najwięcej szkód przynosiły oczywiście te ostatnie, które rzucone z dużej odległości mogły zabić przeciwnika. Prawdziwy wiking był w stanie walczyć wszystkim, co miał pod ręką, nawet zwłokami dopiero co pokonanego przeciwnika. Miecz Wikinga świadczył przede wszystkim o jego statusie, im ważniejszą pozycję pełnił, tym miecz był lepszy, lepiej zdobiony. Pamiętajmy jednak, że w tamtych czasach prawem każdego było noszenie broni. Kwestia tego kto, na jaką mógł sobie pozwolić. Jedna z ważniejszych broni Wikingów była włócznia, która pozwalała na zlikwidowanie wroga z dalszej odległości. Wystarczył odpowiednio silny rzut, aby nasz cel padł martwy. Do obrony Wiking posiadał jedynie drewnianą tarcze, która w zasadzie chroniła go do czasu, kiedy nie rozpadła się na drobne kawałki. Wikingowie jednak nie bali się śmierci. Raz, że zostali tak wychowani, a dwa po śmierci czekała ich Valhalla, gdzie obok Odyna i innych bogów mieli ucztować po wsze czasy.

Viking_swords

Warto zauważyć, że podczas walk Normanów charakteryzowało duże posłuszeństwo wobec swoich dowódców oraz wielkie oddanie. W walkach wykorzystywano różne taktyki, które miały skutkować zwycięstwem. Wiking stworzony był do walki, wiec każdy dobrze wiedział, jaka jest jego rola w danej formacji.

Dziś pamiątki po słynnych wikingach wypełniają europejskie muzea, jednak w dobie tak dużego zainteresowania skandynawskimi wojownikami nie dziwi to, że sklepy z replikami broni cieszą się dużym powodzeniem. Wszystko za sprawą tego, że fani serialu i historyczni zapaleńcy chcieliby, aby na ścianie jednego z pokoi wisiała oryginalna replika wikińskiej Valquirii.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.