Opublikowano:: wt, Lis 10th, 2015

Biokominek jako źródło ciepła

Biokominek to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą w swoim mieszkaniu posiadać tradycyjnego kominka. W przypadku takiego urządzenia nie ma znaczenia czy jest to 10 piętro wieżowca, taras czy ogród. Jednak biokominek to nie tylko designerski sposób na wystrój wnętrza, ale i dobre rozwiązanie na jego ogrzanie, urządzenie z powodzeniem może dogrzać nasze pomieszczenie, uzupełniając tradycyjny grzejnik.

242Jak wiadomo, urządzenie płonie żywym ogniem, który nie da się ukryć, że emituje określoną ilość ciepła. Dlatego nawet urządzenie niewielkich gabarytów jest w stanie podnieść temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu. Niestety, ale nie można jednak traktować go jako alternatywy dla głównego źródła ciepła w naszym domu czy mieszkaniu.

Warto jednak zaznaczyć, że biokominek to stosunkowo tanie urządzenie, które stanowi dość wydajne źródło ciepła w naszym domu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim różni się on od tradycyjnego kominka tym, że praktycznie całe ciepło wytworzone przez urządzenie pozostaje w pomieszczeniu. Dla porównania w tradycyjnych kominkach na zewnątrz wydostaje się dość dużo energii cieplnej.

Według danych producentów, uśredniona moc biokominka to około 3 kW, co w porównaniu z typowym grzejnikiem znajdującym się w pomieszczeniu, którego moc zwykle wynosi 2 kW, daje nam około 1 kW więcej. Może zatem wydawać się, że taki kominek powinien zastąpić urządzenie. Jednak na dłuższą metę może okazać się to dość kosztowne. Należy jednak wspomnieć o tym, że biopaliwo, zasilające urządzenie, jest wysokokaloryczne. Dlatego ogień w biokominku może się palić od 2 do nawet 9 godzin. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki użytkowania oraz parametrów urządzenia. Im zbiornik paliwa jest większy, a płomień mniejszy, tym biopaliwa wystarczy na dłużej.

Instalowanie biokominka, jako jedynego źródła ciepła w domu mija się z celem. Oczywiście urządzenie ogrzeje powietrze, jednak jego moc może być niewystarczająca na 200 mkw. Co innego w przypadku kawalerki czy niewielkiego mieszkania. Zainstalowany w sypialni z całą pewnością ogrzeje pomieszczenie w chłodne dni, a przy tym nada romantyczny nastrój.

205Dodatkowo zaznaczyć należy, że para wodna, wytwarzana podczas spalania ekopaliwa poprawia wilgotność powietrza w domu, kiedy tradycyjne kominki czy typowe systemy grzewcze je wysuszają. Ponadto, dzięki umieszczeniu w kominku naczynia z olejkiem eterycznym mamy możliwość nadania świeżego zapachu, który rozniesie się wraz z ciepłym powietrzem i wypełni wnętrze całego mieszkania.

Rozwiązanie ciekawe i z całą pewnością funkcjonalne. Dlatego, zamiast inwestować w farelkę czy większy grzejnik elektryczny, który miałby dogrzać nasze mieszkanie lepiej rozważyć możliwość zakupu biokominka, który nie tylko ogrzeje powietrze, ale zupełnie zmieni charakter naszego mieszkania. Unikatowy design z całą pewnością wprawi naszych gości w zachwyt, a wino wypite przy świetle żywego ognia z całą pewnością będzie smakować lepiej.

Pozdrawiamy, 8design.pl