Opublikowano:: pt, Paź 9th, 2015

Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw

Projektując plac zabaw dla dzieci, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednak najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo dzieci. W przeszłości podłożem chroniącym bawiących się maluchów przed kontuzjami chronił żwir. Dziś, kiedy na bezpieczeństwo kładzie się największy nacisk, powierzchnia podłoża musi być na tyle miękka, aby nie narazić nikogo na urazy.

1734629_7b516d82Plac zabaw dla dzieci jako miejsce integracji, zabawy, nowych wyzwań oraz rozwoju. Nie trudno nie zauważyć, że dostarczają one również mnóstwo inspiracji i właśnie dlatego dla rodziców, opiekunów czy nauczycieli przedszkolnych ważne jest, by plac zabaw zapewniał dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Podstawowym elementem, który ma zapewnić bezpieczeństwo podopiecznych, jest materiał, z którego wykonana jest nawierzchnia. W tym przypadku zarówno nawierzchnie syntetyczne, jak i naturalne, mają istotne wady i zalety. Jednak pędząca naprzód technologia daje możliwość ulepszenia poszczególnych materiałów syntetycznych tak, aby zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa. Ponadto jeszcze na etapie planowania należy dobrać odpowiednie możliwości amortyzacji nawierzchni do krytycznej wysokości upadku dla każdego z zainstalowanych urządzeń. Jest to ważny punkt projektowania, ponieważ większość kontuzji oraz urazów jest wynikiem upadku dziecka.

Czym jest krytyczna wysokość upadku? Jest to maksymalna wysokość upadku z danej zabawki, w przypadku której nawierzchnia zapewnia satysfakcjonujący poziom amortyzacji siły uderzenia.

playground-99509_640Chodzi tutaj o odległość pomiędzy powierzchnią podparcia ciała a podłożem. Mówiąc bardziej szczegółowo – należy dokładnie określić, jak dużą drogę ma do pokonania upadające ciało od określonej powierzchni zabawki do podłoża. W prostszych słowach można określić to jako wysokość pomiędzy ziemią, a najwyżej zainstalowaną częścią zabawki, na której dziecko może stanąć czy się podeprzeć. W przypadku altanki mówimy tutaj o podeście, na którym dziecko stoi. Z kolei w przypadku drabinki będzie to najwyższy jej szczebel.

Pamiętajmy jednak, że w dużej części zabawki zainstalowane na placach zabaw nie są wykorzystywane przez dzieci tak, jak określa to instrukcja. Nieupilnowany przez rodzica maluch może równie dobrze wejść na dach altanki, co powoduje, że jego punkt podparcia znajdzie się znacznie wyżej, niż byłoby to w przypadku podestu. Dlatego przewidujący projektant musi również i to wziąć pod uwagę. Każdy z nas w swoim dzieciństwie miał przecież niebanalne pomysły na spędzenie wolnego czasu – nigdy nic nie wiadomo, co dziecku przyjdzie do głowy.

Wybierając konkretne rozwiązanie, możemy zdecydować się na jeden z kilku wariantów. Wśród nawierzchni syntetycznych wyróżnić możemy płytki gumowe, nawierzchnie wylewane czy nawet sztuczną trawę, naturalne powierzchnie to już inna sprawa – kora, piasek, wióry, żywa trawa. Decyzję pozostawia się jednak projektantowi oraz inwestorowi, który decyduje się na budowę placu zabaw.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.