Opublikowano:: czw, Cze 18th, 2015

Bezkres Fidżi

Dla wielu luksusowe wakacje to spokój, cisza, wypoczynek, czasem chwile aktywności fizycznej. Masa ludzi szuka jednak miejsca, w którym nie tylko oddadzą się błogiemu relaksowi, ale również, uciekną od hałasu i brudu miejskiej dżungli. Odległy kraj, bezludna wyspa, słońce, tropiki, to marzenie wielu, a Fidżi jest ich spełnieniem.

Fidżi jest jednym z największych archipelagów na Oceanie Spokojnym, składa się bowiem z kilkuset wysp. Największą z nich jest Viti Levu, gdzie mieści się stolica republiki – Suva.

6929964622_cbd062e69a_oPrzemierzając bezkres turkusowych lagun, na zamieszkanych wyspach spotkać można wesoło usposobionych ludzi, którzy zawsze przywitają każdego uśmiechem, uprzejmością i szacunkiem. Tam przysłowie „gość w dom, Bóg w dom”, nabiera nowego znaczenia. Już po kilku dniach pobytu, każdy sam odkryje, że ludność uwielbia dobrą zabawę. Organizowane są tu bowiem, niemalże z każdej okazji, wartej uczczenia, uroczystości, podczas których prezentuje się Tabua, czyli wielorybie zęby, częstuje przysmakami, daje podarunki i popija vaqonę, albo inaczej kavę — narodowy napój mieszkańców Fidżi.

fiji-616070_640Piękno kraju uzależnione jest od jego położenia. Tutaj klimat całego archipelagu jest wilgotny. Wyjątkiem są zbocza, gdzie wilgotne masy powietrza nie docierają. Dlatego, na tych jakże rajskich wysepkach spotkamy wilgotne, pachnące rosą lasy równikowe, a gdzieniegdzie kojarzące się z Afryką sawanny. Błękitne laguny, przejrzyste rzeki i góry otulone zielenią lasów tropikalnych.

Kraj oczywiście z roku na rok rozwija się, jest to proces nieunikniony. Pomimo tego większość obszarów nie zmieniła się. W dalszym ciągu mamy tam do czynienia z pięknym, dziewiczym krajobrazem, który z całą pewnością zachwyci niejednego, wybrednego entuzjastę pieszych wędrówek. Wśród bezmiaru fidżyjskiej przyrody odnaleźć można wiele niezwykle urodziwych gatunków ptaków czy gadów.

palm-trees-59_640Wśród spokojnych lagun Fidżi, swój Eden odnajdzie każdy fan nurkowania czy surfingu. Archipelag jest miejscem, gdzie podwodny świat może niekiedy okazać się bardziej widowiskowy i spektakularny aniżeli złociste piaski okalające palce naszych stóp. Pod powierzchnią turkusowej wody rozpościerają się połacie rafy koralowej oraz głębokie obszary pelagiczne, gdzie spotkamy, widziane jedynie na filmach przyrodniczych drużyny ryb.

 

Nawet najmniej wrażliwy człowiek na ziemi, po wizycie na Fidżi będzie musiał przyznać, że jest to istny raj na ziemi. Bo jak inaczej nazwać miejsce, w którym czas płynie beztrosko, a każdy kęs lokalnych potraw smakuje niczym rajska ambrozja.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl