Opublikowano:: wt, Gru 1st, 2015

Baltic Highway – światłowód prowadzący przez Polskę

Czy wiesz, że jeden z najszybszych światłowodów w Europie Środkowo-Wschodniej przebiega właśnie przez Polskę? Mówi się, że kraj nad Wisła nie należy do tych, które mają się czym chwalić w dziedzinie Internetu. Wielu uważa wręcz, że w dziedzinie infrastruktury mamy bardzo dużo do nadrobienia. Szczególnie w stosunku do Zachodu. Dlatego powinno cieszyć nas uruchomienie światłowodu, którego przepustowość osiąga prędkość 9,6 Tbit/s.

Baltic Highway, bo taką nazwa nosi projekt, biegnie przez kilka krajów. Większość z nich podobnie jak Polska dopiero ćwierć wieku temu wkroczyły na drogę zachodniego rozwoju. Najnowsza linia światłowodowa w tej części Europy rozpoczyna swój bieg w stolicy Estonii, Tallinie. Dalej prowadzi przez Łotwę oraz Litwę, przecina Polskę, aby finiszować w niemieckim Frankfurcie. Tak długa trasa pozwoliła na osiągnięcie długości około 3 tys. kilometrów.

Jako że inwestycja miała charakter międzynarodowy, możliwe było zebranie znacznego budżetu, który udźwignąłby projekt. W tym wypadku pięcioletnia realizacja pochłonęła łączną kwotę około 1,5 mln euro. Dzięki temu, że sama inwestycja zyskała znaczny rozgłos, planowane jest przedłużenie Baltic Highway. Światłowód miałby zostać rozbudowany zarówno na wschód oraz zachód, jak i północ Europy.

Głośno mówi się o zainteresowaniu krajów graniczących z państwami Pribałtyki – Białoruś i Rosja. Z kolei przedłużenie zachodnie docierałoby do Paryża, Brukseli, Amsterdamu czy Dusseldorfu. Również Finowie wyrazili wstępne zainteresowanie projektem.

Projekt został zrealizowany przez trzy firmy – litewską Data Logistics Center, łotewską Latvenergo oraz estońską Televorgu AS należącą do Tele2. Co ważniejsze światłowód został pociągnięty tak, aby wbudować go w infrastrukturę energetyczną. Dzięki wykorzystaniu linii wysokiego napięcia oraz gazociągów możliwy był szybki przebieg prac. A co za tym idzie znaczne zmniejszenie kosztów.

Infrastruktura charakteryzuje się znaczną wydajnością. Jak już wspominaliśmy, osiąga 9,6 Tbit/s przy czasie dostępu 35 ms oraz przepustowości 100 G na kanał. Inwestycja powinna znacznie poprawić jakość świadczonych usług internetowych w Polsce. Dlatego zarówno dostawcy, jak i użytkownicy mogą się cieszyć. Nie chodzi tu jedynie o samą przepustowość. Równie istotna jest stabilność całej sieci internetowej w naszym kraju.

Jak wiadomo światłowody to dziś najlepszy sposób na realizacje połączenia internetowego. Niezwykle szybkie i wydajne przewody łączą ze sobą każdy kontynent naszego świata. Tym bardziej cieszy, że jedna z nowocześniejszych linii przechodzi właśnie przez Polskę. Miejmy zatem nadzieję, że takich inwestycji nad Wisłą będzie znacznie więcej.

Pozdrawiamy, Seit.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.