Opublikowano:: śr, Gru 10th, 2014

Bądź jak Gladiator!

Gladiatorzy do dzisiaj kojarzą nam się z nadludzką siłą, efektownymi walkami i umięśnionym ciałem, mimo że pierwsze zawody gladiatorskie odbyły się już w III w. p.n.e., kiedy trwały wojny punickie. Natomiast w 105 roku p.n.e. oficjalnie pojedynki rzymskich gladiatorów organizowali… konsulowie. Nazwa „gladiator” wzięła się od miecza rzymskiego (glaudius), natomiast zawody określano mianem „munus”, co oznaczało ofiarę dla umarłych.

miecz-gladiatora-rzymskiego-denix-model-4140Choć od pierwszych pojedynków minęło bardzo dużo czasu, to często przywołuje się postacie gladiatorów, ze względu na ich heroiczną postawę w trakcie walki. Byli oni specjalnie szkoleni i wyróżniali się niebywałą odwagą, ale niestety ginęli w bardzo młodym wieku, rzadko przeżywając 30 lat. Ich niesamowite poświęcenie zostało doceniane bardzo często, dlatego niejednokrotnie zostali wcielani do armii.

Gladiatorem mógł zostać każdy wolny człowiek, jeśli podpisał odpowiedni traktat, jednak zostawał nim także przestępca, niewolnik oraz jeniec wojenny. To właśnie ostatnia z wymienionych grup najczęściej toczyła walki gladiatorskie, a większość z nich wywodziła się z Traków, Galów oraz Germanów. Wszystkie walki były niezwykle popularną formą rozrywki w całym starożytnym Rzymie, a ich atrakcyjność sprawiała, że wielu bogatych mieszkańców decydowało się „zakupić” swojego Gladiatora i za duże kwoty go szkolili, inwestowali sporo, aby najlepiej przygotować go do walki.

Do tego stopnia współczesność zainteresowała się tym zjawiskiem, że w 2000 roku ujrzał światło dzienne film w reżyserii Ridleya Scotta, który otrzymał aż pięć Oskarów. Do dzisiaj jest wielu pasjonatów tej tematyki, dlatego w wielu miejscach na świecie (również w Polsce) odbywają się walki gladiatorów, którzy w swoim wyglądzie wzorują się na oryginalnych postaciach. Także teraz takie inscenizowane walki cieszą sporą popularnością, doceniając nie tylko profesjonalny strój, przygotowanie fizyczne i bardzo realistyczne odzwierciedlenie scenerii.

Jedną z najciekawszych broni, która była używana podczas takich walk jest miecz gladiatora rzymskiego, Taki miecz kupują nie tylko zainteresowani tematyką walk gladiatorskich, ale również całą historią Rzymu, tamtego ciekawego okresu.

Widoczna na zdjęciu replika broni została wykonana ze stali wysokowęglowej-dmuchanej, która jest pusta w środku, a z tego powodu nie nadaje się do ostrzenia. Jak widać na załączonym obrazku, wszystkie detale zostały wykonane z należytą precyzją, a pochwa, w której umieszczany jest miecz została pokryta bardzo wysokiej jakości imitacją skóry.

Miecz najczęściej trzymany był jedną ręką. Wyróżnią go na pewno prosta głownia, która zazwyczaj jest obosieczna, a także otwarta rękojeść. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, może to być doskonały prezent dla osoby, która interesuje się historią starożytną, a temat Gladiatorów nie jest jej obcy.

Pozdrawiamy, Galeria Replik

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.