Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Aranżacje wnętrz – co jest teraz modne?

Aby zapewnić wszystkim mieszkańcom komfort, wnętrze musi być zaprojektowane nie tylko funkcjonalnie, ale i atrakcyjnie pod względem wizualnym. Dobrze dobrany barwy, kształty, światło czy wzory mogą mieć duże znaczenie dla samopoczucia. Są to też elementy będące odzwierciedleniem naszego poczucia stylu, indywidualności a nawet kreatywności. Wiele osób przed rozpoczęciem decyzji o aranżacji swojego mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń, zadaje pytanie co aktualnie jest modne. Taka wiedza przydaje się, aby znaleźć coś dla siebie czy choćby zainspirować się. Dlatego warto przyjrzeć się aktualnie obowiązującym trendom.

Bliskość natury

kitchen-673727_640W ostatnich latach nieprzerwanie panuje moda na wszystko co eko. Chodzi już nie tylko o ochronę środowisko czy zdrowe odżywianie się. Jeżeli chcemy być blisko natury, możemy znaleźć całkiem sporo sposobów na „sprowadzenie” jej do swojego domu. W jaki sposób? Np. poprzez samodzielnie wykonane meble: stoliki czy łóżka z samodzielnie pozbijanych palet robiły w ostatnim czasie furorę, ale mogą to być też drewniane skrzynie, postarzane krzesła czy stoły (w Internecie znajduje się sporo instrukcji) czy nawet oryginalne tkaniny. Z takim wystrojem świetnie współgra drewno w każdej postaci i naturalne kolory: biel, zieleń czy żółć.

Industrializm – styl loftowy

Bardzo ciekawym trendem, który też znajduje coraz szersze uznanie jest styl industrialny, określany też niekiedy jako styl loftowy, czyli zainspirowany miejskim stylem życia popularnym w USA w latach 50-tych poprzedniego wieku głównie wśród artystów. Ważne w nim jest pozostawienie dużych przestrzeni i jak najmniejszej liczby podziałów na pomieszczenia. Należy zatem unikać ścian, a te które są konieczne można pozostawić w naturalnym stanie – tak jak zostały zbudowane. Prekursorzy tego stylu nie zasłaniali oknem, zapewniając duży dopływ światła. Nie trzeba się zatem obawiać całkiem gołych okien. Dodatkowym źródłem światła są lampy w wielkich pomalowanych na czarno lub stalowych oprawach. W mieszkaniu w stylu industrialnym dobrze sprawdzają się kolory, które sprawiają, że wydaje się ono większe i są raczej chłodne. Najlepsze będą więc różne odcienie bieli czy szarości. Oczywiście, aby nie było tak monotonnie, można przełamać to nieco żywszymi kolorami – np. cegłą czy jasną zielenią.

Klimatycznie i rustykalnie

Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl w stylu rustykalnym to klimat wsi, przytulności czy swojskości. Choć ten styl jest stosowany w mieszkaniach i domach, mniejszych i większych miastach, wśród mniej i bardziej zamożnych. Dużą rolę w tego rodzaju aranżacji odgrywa drewno. Świetnie wpasują się belki stropowe oraz drewniane podłogi. Drewno wygląd najlepiej, jeśli jest trochę postarzane – nierówności czy sęki dodają tylko uroku. Świetnie w tym celu sprawdzą się np. meble firmy Belldeco. Dobrze wyglądają meble masywne. Koniecznie musi znaleźć się miejsce dla drewnianych ław, skrzyń czy kredensu. Inne materiały, które wpiszą się w rustykalne wnętrza to ceramika, miedź czy kute żelazo.  Można też wykorzystać kominek w obudowie z kamienia lub tradycyjny piec kaflowy. Dominującym kolorami jest biel, błękit czy oliwka.

Który styl wybrać?

Jak widać pomysłów nie brakuje i bardzo dobrze. Każdy może urządzić mieszkanie zgodnie ze swoim gustem. Pamiętajmy, że są to tylko porady, które nie powinny ograniczać kreatywności. Każdy może dowolnie modyfikować czy przeplatać style, tak mu się podoba.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl