Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

ABC frezarek

Frezarka to rodzaj maszyny do obróbki metalu skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych (rowki, gwinty, koła zębate). Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Skrawanie odbywa się za pomocą ruchu obrotowego i dodatkowo frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Frezarki dzielą się na jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe.

pobraneStojąc przed koniecznością wyboru frezarki warto dokładnie poznać specyfikę urządzenia. Wybór dostępnych urządzeń jest naprawdę duży, trzeba zacząć od przemyślenia, które z nich lepiej, a które gorzej najlepiej spełni swoją funkcję. Od czego zacząć? Niekoniecznie od noża skrawającego – tym możemy zająć się później. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się konstrukcji urządzenia. Głównym zadaniem, które ma spełnić jest możliwie jak największe tłumienie drgań w trakcie pracy. Musi tak być, aby na rzeczy, którą obrabiamy, nie pojawiły się żadne przesunięcia czy błędy. Innym czynnikiem mającym istotny wpływ na końcowy efekt jest sztywna podstawa, która jest uznawana za podstawowy parametr obrabiarki. Sztywność jest to strzałka ugięcia przypadająca na jednostkę obciążenia. Przy projektowaniu urządzenia sztywność nie jest wartością wynikową a wartością wyjściową. Zastanówmy się, czy może najlepszym rozwiązaniem nie okaże się maszyna z podstawą wykonaną z żeliwa lub granitu, które mają bardzo dobre parametry związane z sztywnością.

Niestety okazuje się, że wielu pracowników popełnia elementarne błędy w trakcie obsługiwania frezarki. Taka nieostrożność bądź brak przestrzegania zasad BHP naraża ich, a niekiedy też innych, na poważne niebezpieczeństwo. Warto zatem postawić pytanie, czego przede wszystkim należy unikać? Sporym błędem jest chłodzenie frezarki za pomocą mokrego czyściwa. Urządzenie znajdujące się pod prądem grozi zwarciem oraz porażeniem ciała. Innym zagrożeniem może być zatrzymywanie frezu dłonią. Nie trzeba nikogo informować, czym może się to skończyć, a jednak znajdują się śmiałkowie skłonni podjąć ryzyko. Zranienie może być najdelikatniejszą karą za tego rodzaju lekkomyślność. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pracy dłonie zawsze powinny znajdować się poza przestrzenią powierzchni roboczej. Wyklucza to ewentualność smarowania czy oliwienia urządzenia w trakcie, gdy jest włączone. Wszystkich zakazów nie sposób wymienić, dlatego liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek i wcześniejsze zapoznanie z instrukcją obsługi frezarki. Jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo, wskazane jest skorzystanie ze specjalnych osłon, chroniących przed uszkodzeniami ciała.

Dzięki dodatkowemu wyposażeniu elektronicznemu, rozbudowie funkcji oraz sterowania numerycznego, frezarki stały się obrabiarkami CNC. Spośród najczęściej wykorzystywanych frezarek wyróżnia się: pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, do kół zębatych, do gwintów.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl