Opublikowano:: sob, Lis 7th, 2015

8 przedmiotów, które musisz zabrać w góry jesienią

To, że za oknem robi się coraz zimniej, nie znaczy, że do szafy należy odłożyć nasze buty trekkingowe i zasiąść wygodnie na kanapie. Wręcz przeciwnie, jesień to dobry czas na wycieczkę w góry. Przemawia za tym kilka istotnych argumentów, jak chociażby świeże powietrze, obraz zasypiającej przyrody czy niewielka liczba turystów – wszyscy czekają przecież na sezon zimowy. Jednak co zabrać ze sobą na jesienny spacer po górskich szlakach, aby sytuacja nas nie zaskoczyła? Zobacz nasze zestawienie najpotrzebniejszych przedmiotów.

1) Zestaw ratunkowy / apteczka

Prawda jest taka, że nie ma znaczenia, jak się czujemy  wychodząc ze schroniska. Wystarczy, że osunie się kamień, na którym właśnie stoimy, źle postawimy stopę czy zwyczajnie w poszukiwaniu większych wrażeń zejdziemy ze szlaku i się zgubimy. W takiej sytuacji zestaw ratunkowy, w którym znajdzie się gwizdek, folia NRC, leki, opatrunki czy światło chemiczne jest niezbędny. Zestaw ratunkowy w plecaku to rzecz obowiązkowa, bo przecież w momencie, gdy znajdziemy się na odludziu, nawet telefon nie będzie w stanie nam pomóc, kiedy zabraknie zasięgu. Zakupić można gotowe zestawy, jednak większość decyduje się na własną kompozycję i takie rozwiązanie jest najlepsze. Nie damy gotowej recepty co powinno być zapakowane – zdecydowanie polecamy samodzielne zastanowienie się nad doborem konkretnych przedmiotów – dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieli co tam macie i jak tego użyć!

2) Latarka czołówka

Jasne, że wychodząc w góry jesienią czy zimą, większość nie planuje spędzania nocy na szlaku. Jednak w górach ciężko jest przewidzieć co może się wydarzyć. W takiej sytuacji latarka czołowa z całą pewnością może okazać się jednym z ważniejszych elementów naszego ekwipunku. Zmiana pogody – deszcz, śnieg, gęsta mgła – to przecież norma. A wtedy nasz powrót może się przeciągnąć w czasie, a  czołówka może okazać się istnym zbawieniem. Szukając odpowiedniej, warto zwrócić uwagę na PrincetonTec – Byte. Dlaczego? Niewielkie rozmiary i waga sprawią, że zapomnimy o tym, że mamy ją na głowie, a tym bardziej w plecaku. Wyposażona jest w diodę Maxbright LED o mocy 50 lumenów (światło białe), oraz diodę Ultrabright LED (światło czerwone). Bezwzględnie należy zapakować przynajmniej JEDEN komplet zapasowych baterii! Nie oszczędzajcie na nich – niech to będą dobre ogniwa alkaliczne.

3) Peleryna przeciwdeszczowa / pokrowiec na plecak / Worki wodoszczelne / etui na komórkę i dokumenty

Peleryna przeciwdeszczowa powinna obowiązkowo znaleźć się w Twoim plecaku. Będąc w górach, musimy liczyć się z tym, że warunki w każdej chwili mogą ulec zmianie. Dobrze dobrane poncho  osłoni nasze ubranie i nas samych przed przemoknięciem i  wychłodzeniem. Jest to ważne, szczególnie w czasie, kiedy temperatura w nocy spada poniżej zera. Dobrym rozwiązaniem jest zakup peleryny, która posiada wypustkę na plecak, wtedy również nasz ekwipunek będzie bezpieczny.

Sporo osób preferuje kurtki z membraną, które chronią przed przemoknięciem. Ale taka kurtka nie ochroni naszego plecaka. Wodoszczelny pokrowiec na plecak albo szczelny worek wkładany do środka może okazać się jedynym ratunkiem dla naszego ekwipunku, w tym dla naszej zapasowej  odzieży.

Pamiętajcie też o wodoszczelnym pokrowcu na komórkę czy dokumenty. Oba przedmioty są niezwykle przydatne. Szczególnie w przypadku, gdy nasza rodzina czeka na wiadomość, a komórka została zalana przez padający deszcz, czy rozpuszczający się śnieg. Wodoszczelny pokrowiec to idealny wybór na takie sytuacje. Saszetka na dokumenty, mapę czy informator turystyczny może okazać się zbawieniem  gdy stracimy orientację a pogoda nam nie sprzyja.  Niezabezpieczona mapa przemoknie i rozpadnie się w rękach, a wtedy odczytanie z niej czegokolwiek może być zupełnie niemożliwe.

4) Bielizna termoaktywna na chłodne warunki

W czasie, gdy za oknem temperatura coraz częściej spada poniżej zera,  bielizna termoaktywna może uchronić nasz organizm przed wyziębieniem. Wartą polecenia jest bielizna termoaktywna firmy Helikon – Level 2. Uszyta z miękkiego i lekkiego polaru Comfort Dry®, który posiada niezwykle wysokie właściwości ocieplające i jednocześnie oddychające. Komplet składa się z koszulki z długim rękawem oraz kalesonów. W plecaku koniecznie powinna znaleźć się czapka i rękawiczki. Pamiętajcie też o dobrze dobranych butach – sportowe buty nie są najlepszym rozwiązaniem na wyjście w góry.

5) Polar / Softshell

Polarowa bluza lub softshell stanowi drugą i być może ostatnią warstwę naszego ubioru. Wszystko zależy od warunków pogodowych panujących w górach. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na wykonanie. Polar to przede wszystkim ciepło – gdy temperatura spada. Pozwoli na utrzymanie ciepłoty naszego ciała. Softshell świetnie chroni przed wiatrem, który często doskwiera w górach, jednak nie zawsze ogrzewa nasz organizm. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się połączenie polaru z softshellem. Dostępne na rynku rozwiązania z całą pewnością zaspokoją potrzeby każdego. Wystarczy odwiedzić odpowiedni sklep turystyczny i porozmawiać ze specjalistą.

6) Zestaw energetyczny

Wychodząc w góry zawsze warto zabrać ze sobą dodatkowy pakiet żywnościowy. W zestawie energetycznym powinny znaleźć się kanapki, batony, czekolada czy owoce. Do naszego pakietu możemy również dołożyć  żel energetyczny,  batonik proteinowy czy pastylki dekstrozy. Do zestawu koniecznie należy dołączyć zapasową butelkę z wodą.

7) Termos

W momencie, gdy temperatura spadnie, gorąca herbata, kawa czy inny napój może ułatwić nam marsz do schroniska. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała jest bardzo ważne, a gdy spada, kilka łyków gorącej herbaty pozwoli podnieść ciepłotę ciała. Jeśli chodzi o ten aspekt, warto również schować w plecaku coś awaryjnego do rozpalenia ognia – krzesiwo, zapałki czy zapalniczkę.

8) Mapa terenu

Tego chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Mapa i dobra orientacja w terenie pozwolą nam wyjść cało z tarapatów.

Te przedmioty są niezbędne w momencie, gdy wychodzimy zmierzyć się z naturą. Pamiętajmy jednak, aby powiadomić naszą rodzinę, schronisko, recepcję hotelową czy przyjaciół, że wychodzimy w góry. Koniecznie podajmy również orientacyjny czas powrotu, a w naszą komórkę, jako pierwszy numer ustawmy numer pogotowia górskiego. Nie zapomnijmy również sprawdzić prognozy pogody – gdy są niekorzystne lepiej odpuścić sobie wycieczkę w danym dniu.

Pozdrawiamy, TierOne.pl