Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

5 sposobów na więcej miejsca w małym mieszkaniu

Małe mieszkania cieszą się dziś dużą popularnością. Są stosunkowo tanie i wystarczające dla coraz częstszego dziś modelu rodziny 2+1. Jednak jak wszystko mają też swoje wady. Zwykle wychodzą one na wierzch dopiero po czasie, gdy na dobre zadomawiamy się już w danej przestrzeni i… zaczynamy gromadzić coraz więcej przedmiotów. Nagle robi się coraz ciaśniej, niewielka przestrzeń przytłacza nas. Na szczęście istnieją sposoby, by przywrócić utraconą swobodę. I nie trzeba będzie niczego wyrzucać.

1. Kompaktowe stoły

10913282016_035721d0e0_zRozkładany stół to żaden nowy wynalazek. Dzisiaj jednak składają się i rozkładają nawet najmniejsze stoliki. Dzięki temu możemy taki „wcisnąć” nawet do malutkiej kuchni. Bo miejsce w małych metrażowo mieszkaniach oszczędza się często właśnie kosztem wielkości kuchni. Jak to działa? Blat zwykle nie ma nóżek – za pomocą trójkątnych podpórek mocuje się go do ściany. Dzięki temu zyskujemy miejsce na podłodze. O krok dalej idą producenci, którzy do tego rozwiązania dokładają możliwość opuszczania blatu. W ten sposób stół rozkładamy wyłącznie w momencie, gdy potrzebujemy z niego skorzystać. Np. by zjeść posiłek. Taki stół na co dzień ani trochę nie zajmuje cennej przestrzeni!

2. Półki pod sufitem

Kto powiedział, że miejsce na książki kończy się wraz z najwyższą półką regału? Ponad meblami (zwłaszcza w mieszkaniach o wysokim suficie, np. w kamienicach) jest jeszcze sporo miejsca do zagospodarowania. Pod sufitem można zawiesić półkę biegnącą przez jedną, ale nawet i wszystkie ściany pokoju. To rozwiązanie inspirowane dawnymi pawlaczami montowanymi w przedpokojach. Nasze podsufitowe półki także mogą być zamykane. Wówczas będzie można chować tam rzeczy, które wymagają zabezpieczenia przed kurzem. W sypialni będzie to pościel bawełniana, w salonie – rzadziej używane obrusy i naczynia, bądź rzeczy, które należy chronić przed dostępem dzieci.

3. Drzwi przesuwne

Przesuwne drzwi kojarzą ci się wyłącznie z tymi składającymi się w harmonijkę? Nie dość, że wyszły już z mody, to jeszcze wcale nie izolują dźwięków… Na szczęście nie o takie rozwiązanie nam chodzi. Przesuwne drzwi wyglądają zupełnie jak te tradycyjne, tylko otwiera się je nie prostopadle, a równolegle do ściany. Dzięki temu możemy lepiej zagospodarować przestrzeń wokół framugi.

4. Podwieszane, nie stawiane

Ten pomysł inspirowany jest punktem nr 1. Chodzi o zaoszczędzenie – jak przy stołach „bez nóg” – miejsca na podłodze. Da się to osiągnąć dzięki podwieszanym półkom, stolikom nocnym, doniczkom. Podwieszane półki mają tę zaletę, że można stawiać coś i na n14759017369_21a65e8284_zich, i pod nimi. A wiszące doniczki? To bardzo nowoczesne rozwiązanie dla kuchni. Zawiesza się je… do góry nogami. Dlaczego? Jeśli posiejemy w nich różnorodne zioła, których na co dzień używamy do gotowania i powiesimy je nad kuchennym blatem, będziemy mieli domowy zielnik w zasięgu ręki, bez tracenia cennego miejsca przestrzeni roboczej!

5. Tablice perforowane

Czas na rozwiązanie dla rzeczy najdrobniejszych. Perforowane tablice z pewnością skojarzą się wam z tablicami korkowymi. Między nimi istnieje jednak znaczna różnica. Tablica korkowa sprawdza się tylko w przypadku lekkich, papierowych przedmiotów. Zdjęcia i dokumenty trzeba przedziurawić szpilką, by trzymały się korka… Tablica perforowana wykonana jest z metalu. Dotąd spotykało się ją w biurach, warsztatach i magazynach, bo idealnie organizowała przechowywanie ciężkich kluczy i narzędzi. W domu sprawdza się jednak równie dobrze. Wystarczy odpowiedni kolor i barwne szpilki. Powiesimy na niej nożyczki, nici, taśmę klejącą, ale też biżuterię i klucze od domu. Tablica przyda się i nad biurkiem, i obok lustra w przedpokoju!

Pozdrawiamy, Madley.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.