Opublikowano:: śr, Maj 27th, 2015

5 kroków do sukcesu

W Japonii konsekwencja, systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu są nieodzowną częścią kultury. Wartości te są głęboko zakorzenione w całym społeczeństwie i przekazywane z pokolenia na pokolenia. Kraj ten jest znany również z doskonałej porcelany, ogromnej precyzji oraz popularnych na całym świecie takich marek jak Toyota, Subaru, Mazda, Suzuki, Nissan, Mitsubishi czy Honda. Sprawą oczywistą jest to, iż takich sukcesów nie osiąga się z dnia na dzień i nie można obejść się bez cierpliwości, ale i skutecznego, dobrze przemyślanego bussines planu. Takie szczegóły raczej nigdy nie będą dane nam poznać, natomiast niektóre techniki ułatwiające dążenie do wyznaczonych celów nie są już tajemnicą. Jednym z systemów, który zyskuje coraz większe zainteresowanie w polskich przedsiębiorstwach jest metoda 5S.

Print

Główny cel

Praktyki te kształtowały się przez wiele lat i nieustannie były doskonalone przez japońskie społeczeństwo. Nie obyło się bez błędów, jednak dziś można śmiało stwierdzić, iż w istotny sposób przekłada się to na efektywność podejmowanych działań. Wprowadzenie tego systemu ma na celu stworzenie takiego środowiska w miejscu pracy, które zapewni harmonię i będzie sprzyjało tworzeniu pozytywnych relacji między współpracownikami. Nieodzownym elementem jest nie tylko utrzymywanie porządku na stanowisku, ale również – dyscypliny.

5 fundamentalnych zasad

Podstawą metody 5S jest przestrzeganie 5 zasad:

1. Seiri (selekcja) – fizyczne oddzielenia rzeczy potrzebnych od niepotrzebnych i odpowiednie zadysponowanie rzeczami niepotrzebnymi.

2. Seiton (systematyka) – praktyczne oznakowanie i umieszczenie wszystkich potrzebnych nam rzeczy w taki sposób, by każdy mógł je znaleźć, a każda z nich miała swoje, na stałe przypisane miejsce.
3. Seiso (sprzątanie) – stworzenie sobie „czystego” stanowiska pracy. Ma to szczególne znaczenie
w przypadku pracy w branży produkcyjnej.

4. Seiketsu (schludność) – ustalenie standardów pracy, które umożliwią sprawne stosowanie pierwszych 3S.

5. Shitsuke (samodyscyplina) – utrzymanie wypracowanych standardów pracy i ciągłe stosowanie 5S oraz doskonalenie działań wypracowanego systemu.

Zalety praktykowania 5S

System 5xS charakteryzuje się dużą skutecznością z kilku powodów. Przede wszystkim cechują go jasne i powszechnie zrozumiałe zasady. Nie wzbudza on większych wątpliwości, więc nie potrzeba specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, by przedstawić ją swoim pracownikom. Ponadto można zrobić to w stosunkowo krótkim czasie. Jej kolejną zaletą jest łatwość stosowania. Wprowadzenie tych zasad w życie nie zmusza do diametralnych zmian, a jedynie niewielkich modyfikacji, na które z pewnością każdy się zgodzi. Co więcej, ani pracodawca, ani personel nie są narażeni na ponoszenie dodatkowych kosztów.

Dla skuteczności niezbędna jest jedynie konsekwencja i utrzymywanie dyscypliny na odpowiednim poziomie. Każdy powinien dbać o swoje otoczenie, ale jednocześnie respektować porządek wprowadzony przez innych. Choć metoda 5S najlepiej sprawdza się w logistyce, procesach produkcyjnych, a także zapewnieniu jakości, nic nie stoi na przeszkodzie by stosować ją również w innych branżach. Doskonałym pomysłem jest także przestrzeganie wspomnianych zasad w życiu codziennym. Bez wątpienia w znaczącym stopniu przyczyni się do usprawnienia wykonywanych czynności i zwiększenia naszej wydajności.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl