Opublikowano:: pon, Cze 29th, 2015

10 zasad kaizen

W japońskim społeczeństwie filozofia kaizen jest mocno związana z ichniejszą kulturą i ciężko jednoznacznie określić, kiedy zaczęła funkcjonować. Od wielu lat z powodzeniem stosowana jest przez wielkie japońskie firmy takie jak: Honda, Toyota czy Sony. Za jej mistrza uważa się Masaaki Imai, który w 1986 roku wydał książkę „Kaizen”.

bow-tie-sunglasses-apple-iphoneGłównym założeniem praktyki Kaizen są nieustanne, niewielkie zamiany wprowadzane systematycznie. Stosować ją można w niemal każdej dziedzinie życia, a jej skuteczność jest niemal gwarantowana. Okazuje się, że znacznie łatwiej dzięki jej zasadom dąży się do doskonałości, niż w momencie kiedy nagle wprowadza się gruntowne zmiany.  Do jej stosowania niezbędna jest oczywiście konsekwencja, wytrwałość i silna wola. 10 zasad kaizen ma nam nie tylko pomóc zrozumieć istotę tej filozofii, ale także ułatwić przezwyciężanie trudności:

Problemy stwarzają możliwości

Trudności losu nie powinny być postrzegane negatywnie, nawet jeśli niosą za sobą negatywne konsekwencje. Problemy, z którymi musimy się mierzyć to nowe wyzwania, pozwalające nam się rozwijać, zmieniać, zdobywać doświadczenie, a w efekcie dają nam sporo dobrego.

Pytaj 5 razy „Dlaczego?”

Bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z problemami. By móc je rozwiązać, należy znaleźć ich źródło. Właśnie temu ma służyć zadawanie sobie wielokrotnie pytania „dlaczego?”, jednak za każdym razem udziel na nie odpowiedzi innej niż „tak” lub „nie”.

Bierz pomysły od wszystkich

Naucz się słuchać i dostrzegać. Inspirację można czerpać ze wszystkiego, nawet z pozornie najmniej wartościowych wypowiedzi. Jeśli tylko masz taką możliwość, zaangażuj innych w rozwiazywanie problemu. W końcu „co dwie głowy, to nie jedna”.

Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia

Nie szukaj rozwiązań, których nie jesteś w stanie zastosować. Bądź realistą. Co więcej, jeśli twoje zmiany mogą dotyczyć (choćby pośrednio) innych, weź to pod uwagę i uzgodnij to z nimi.

Odrzucaj ustalony stan rzeczy

Broń się przed popadaniem w rutynę i nie bój się podważać od dawna stosowanych schematów. Pamiętaj, że to co sprawdzało się kiedyś, nie musi być wciąż tak samo dobre.

Wymówki, że czegoś nie da się zrobić, są zbędne

Obawy zawsze mogą się pojawić, szczególnie gdy ilość lub zakres zmian nas przeraża. Nie skupiaj się na nich i nie szukaj wymówek, lecz przejdź do realizacji. Zobaczysz, że dzięki temu szybko zapomnisz o „trudnościach”, a twój cel już będzie w trakcie realizacji.

Wybieraj proste rozwiązania – nie czekaj na te idealne

Jeśli zbyt długo szukasz doskonałego sposobu, możesz sobie jedynie zaszkodzić. Nie bądź perfekcjonistą i naucz się dostrzegać również małe sukcesy. Nie ma rozwiązań idealnych, które od tak rozwiążą każdy twój dylemat.

Użyj sprytu zamiast pieniędzy

Choć w dzisiejszych czasach niemal wszystko można kupić, nie zawsze jest to konieczne. Czasem w bardzo prosty i tani sposób można stworzyć coś, co sprawdzi się równie dobrze jak produkt kupny.

Pomyłki koryguj na bieżąco

Im dłużej nosisz się z zamiarem poprawienia jakiegoś błędu, tym jego konsekwencje mogą być trudniejsze do wyeliminowania. Najlepiej zrób to jak najszybciej, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie ci się za to zabrać.

Pamiętaj – ulepszanie nie ma końca

Filozofia kaizen wymaga systematycznego działania i konsekwencji. Dążyć do doskonałości można niemal bez końca i warto o tym pamiętać. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, by nie popaść w złudną „spiralę” perfekcjonistów.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl